Ritkán adatik meg, hogy a látogatók egyetlen kiállításban évszázadokat ívelő zenei időutazás részeseivé válhatnak.
A Klimo Könyvtár falai között megrendezett „A bécsi klasszikától a Vasparipa csárdásig” című tárlat pontosan ezt kínálta. A Magyar Királyi Erzsébet Tudományegyetem egykori, mára már muzeális értéket képviselő kottagyűjteményéből válogatott kiállítás különleges metszetet ad a 19–20. század zenetörténetéből – nemcsak a szerzők, de a kiadók, litografált címlapok és személyes ajánlások révén is.
A látogatók 525, részben dedikált, ajánlott vagy kézzel másolt művet láthattak, melyek többsége Ambrozovics Dezső és a Latinovits-Horthy család adományaként került a könyvtár állományába. Ezek a kották nem csupán zeneművek lenyomatai, hanem történelmi, társadalmi és művészeti kontextusok hordozói is.
A kiállítás egyik legnagyobb értékét az ajánlásokkal ellátott darabok jelentették – a zeneszerzők politikusoknak, arisztokratáknak, színészeknek, sőt orvosoknak címzett sorai mélyebb betekintést engedtek a kor zenei és társadalmi kapcsolatrendszerébe. A kiállított művek között olyan nevekkel találkozhattak, mint Johann Strauss, Popper Dávid, Ábrányi Kornél vagy Erkel Elek.
A litografált címlapok a 19. század vizuális kultúrájának díszei, míg a kéziratos példányok intimitást és egyediséget sugalltak. A látogatók felfedezhették a kor zenei világának széles spektrumát: szalonzene, csárdás, polka, operett, népszínmű és potpourri egyaránt helyet kapott a vitrinekben.
A tárlat nemcsak a zeneszeretőknek szólt – a történeti, tipográfiai, könyvészeti és társadalomtörténeti érdeklődésű látogatók számára is izgalmas kincseket tartogatott. Egy kiállítás, ahol minden kottalap múltat mesél.
A kép forrása a PTE - Klimo Könyvtár facebook oldal.