Június 19–21. között Pécs adott otthont az Amerikai Magyar Tanáregyesület (AHEA) 49. éves konferenciájának.
A Pécsi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara által megszervezett „Transzatlanti perspektívák: a magyar és amerikai tudományosság kontextusai” című rendezvény helyszíne a Magyar Tudományos Akadémia Pécsi Területi Bizottságának patinás székháza volt, mely méltó keretet biztosított az eseményhez – mind esztétikailag, mind szakmailag.
A több mint 80 résztvevő között számos amerikai és magyar kutató, oktató, valamint Fulbright-ösztöndíjas jelent meg. Az AHEA célja nemcsak a tudományos ismeretek megosztása, hanem a közösségépítés is: a rendezvény során nem csupán előadások hangzottak el, hanem a résztvevők közti eszmecserék, személyes kapcsolódások is hangsúlyos szerepet kaptak. Ahogy a konferencia leköszönő elnöke, Helga Lénárt-Cheng fogalmazott: „itt túlcsordultak a panelek”, a beszélgetések természetesen folytatódtak az előadások után is.
A háromnapos programot borkóstoló, közös filmvetítés, plenáris előadások és egy villányi vacsoraest színesítette. A rendezvény lebonyolítása zökkenőmentes volt, amit a szervezők a MTA PAB székház technikai csapatának és személyzetének is köszönhettek. A helyszín bensőséges mérete lehetővé tette, hogy a résztvevők valóban együtt maradjanak, kapcsolatokat építsenek, és közösen gondolkodjanak tovább a tudomány és kultúra határterületeiről.
Az esemény különlegessége volt a Fulbright-alumni találkozó, valamint a Hungarian Cultural Studies szerkesztőségének jelenléte, amelynek lapjában a konferencia több előadásának írott változata is meg fog jelenni. A résztvevők a konferenciát követően háromnapos kiránduláson fedezhették fel Pécs és környéke kulturális, történelmi és természeti értékeit.
Az AHEA pécsi konferenciája kiváló példát mutatott arra, hogyan lehet a tudományt, a kultúrát és a közösségépítést szerves egységben megélni – nem csupán előadásokkal, hanem közös élményekkel is gazdagítva a résztvevőket.
A kép forrása az UNIV Pécs honlapja.