Ma ünnepelhetjük Sarlós Boldogasszonyt - Péter-Pál mellett a keresztény hagyomány másik neves napja, ami az aratás kezdetét jelzi.
Sarlós Boldogasszony napját július 2-án ünneplik, amely a keresztény hagyományban szintén az aratás kezdőnapjaként él, még ha a köztudatban Péter-Pál napja vált is általánossá. E jeles napon az aratók templomba vonultak, ahol papjuk megáldotta őket és munkaeszközeiket, hogy a következő napon már Isten áldásával kezdhessék meg a betakarítást. Több vidéken szertartásos formában indult el a munka, s nemcsak a kenyérgabona került előtérbe, hanem a gyógyító növények is: a naphoz kötődően gyógynövényszentelést is tartottak. Az ekkor gyűjtött növényeknek különös gyógyító hatást tulajdonítottak, főként női betegségek ellen.
A sarlós aratás hagyományosan asszonyi munkának számított, a férfiak ritkábban vettek benne részt, többnyire csak a legidősebbek és a legfiatalabbak segítettek. Így kapcsolódott az ünnep az áldott állapotban lévő Szűz Mária alakjához, valamint a női munkákhoz. Elszórt adatok női dologtiltó napként is emlegetik a dátumot, bizonyos helyeken például kenyérsütést sem végeztek.
A kép forrása a Pécsi Néprajzi Múzeum - Janus Pannonius Múzeum Néprajzi Osztálya facebook oldala.